×

Jak bezpiecznie sprzedać auto? Praktyczne wskazówki i pułapki

Jak bezpiecznie sprzedać auto

Sprzedaż auta w skupie jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Jest to najszybszy i najprostszy sposób na pozbycie się zbędnego pojazdu. Czy jednak każdy skup oferuje korzystną cenę i uczciwe warunki? Niestety na rynku trafić można na przedsiębiorców stosujących nieuczciwe praktyki. Z tego też powodu przed podjęciem decyzji warto dokładnie wszystko sprawdzić, by wybrać najlepszą opcję. W tym celu zalecamy zapoznanie się z naszymi wskazówkami i poradami.

Jak szukać wiarygodnych skupów aut?

Po podjęciu decyzji o sprzedaży auta do skupu warto sprawdzić wiele ofert. Ważne jest, by korzystać z wycen jedynie wiarygodnych skupów. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku zapoznanie się z opiniami na temat poszczególnych ofert dostępnych na rynku. Doskonałym przykładem miejsca, gdzie można znaleźć wiarygodne jest ranking skupów aut w Poznaniu, dostępny pod adresem www.skupyautpoznan.pl, gdzie znajdują się również opinie na ich temat. Korzystając ze sprawdzonych przez innych ofert można mieć pewność, że transakcja będzie uczciwa.

W jaki sposób samodzielnie sprawdzać legalność skupu?

W przypadku samodzielnego wyszukiwania ofert skupów, warto wiedzieć w jaki sposób sprawdzić, czy konkretna działalność jest legalna. Zacząć trzeba obowiązkowo od sprawdzenia danych skupu. Powinny się one znajdować na stronie internetowej, z uwzględnieniem danych właściciela oraz adresu działalności. Umożliwiają one sprawdzenie skupu w bazie CEIDG, jeśli funkcjonuje on jako działalność gospodarcza, lub KRS jeśli jest to spółka prawa handlowego. Jeśli skup nie posiada swojej strony internetowej, można skontaktować się telefonicznie lub osobiście i poprosić o informacje bezpośrednio. Warto jednak zastanowić się, czy warto korzystać z oferty firmy, która strony nie posiada, ponieważ już ten fakt może świadczyć o braku profesjonalizmu.

Ranking skupów aut w Poznaniu

Jakie triki wykorzystując nieuczciwe skupy aut?

Istnieje wiele sposobów na rozpoznanie nieuczciwej oferty skupu aut. Jednym z nich jest zwracanie uwagi na triki wykorzystywane przez nie do końca uczciwych przedsiębiorców:

  • Wszelkie działania podejmowane przez skupy, związane z zakupem auta, przeprowadzane są standardowo za darmo. Spotkać się jednak można z nieuczciwymi ofertami, w których skup nalicza opłatę za dojazd na miejsce oględzin, wycenę auta czy transport kupionego pojazdu. Warto więc dowiedzieć się wcześniej, czy wybrany skup nalicza jakiekolwiek opłaty. Niektóre nieuczciwe skupy podpisują umowy na „słupy”, czyli podstawione osoby nieświadome zawieranej transakcji. Z tego też powodu ważne jest, by przedstawiciel firmy okazał dokument potwierdzający dane zawarte w umowie.
  • Bardzo często nieuczciwy skup rozpoznać można po charakterystycznych technikach negocjacyjnych. Wywierają one presję psychiczną i manipulują emocjami, by wymusić szybką decyzją, która będzie niekoniecznie korzystna.

Jak powinna wyglądać umowa ze skupem aut?

Najistotniejszym elementem każdej transakcji ze skupem aut jest oczywiście umowa. Powinna ona zawierać dokładne dane zarówno sprzedającego jak i kupującego. Ważne jest, by dokładnie zapoznać się z jej treścią przed podpisaniem, by uniknąć niekorzystnych zapisów. Dobrym rozwiązaniem jest poproszenie o przesłanie wzoru umowy, co da więcej czasu na jej przeanalizowanie. Wszelkie zapisy, które są niezrozumiałe powinny być dokładnie objaśnione, lub z umowy wykreślone. Pamiętać trzeba, że nie powinno się podpisywać umowy wypełnionej przez osobę, która nie jest obecna w miejscu zawierania transakcji. Jest to działanie nielegalne i może wiązać się z konsekwencjami prawnymi.

Zobacz także